Ile czasu potrzeba na organizację wesela?

Pamiętam, jak zaraz po otrzymaniu pierścionka zaręczynowego i wypowiedzeniu magicznego tak chciałam najpierw pochwalić się całemu światu, że oto wychodzę za mąż. Następnie od razu chciałam ustalić datę ślubu i jak najszybciej zająć się przygotowaniami przedślubnymi, na co mój świeżo upieczony narzeczony ciągle mówił… spokojnie, spokojnie.. Och, jaki niepokój budziło we mnie to jego spokojnie!

Jeszcze niedawno słysząc, że ktoś się zaręczył i planuje ślub za dwa lata pukałam się w głowę. W rzeczywistości jednak są pary, które potrzebują dwóch lat na dopięcie wszystkich spraw na ostatni guzik. I jak to zwykle bywa, dla równowagi są pary, które potrafią zorganizować wesele w dwa miesiące.
Bardzo ważnym czynnikiem decydującym o czasie organizacji przyjęcia jest dostępność terminów w lokalach weselnych.  Jedną z pierwszych rzeczy, którą dobrze jest zrobić po zaręczynach, oczywiście pomijając ogłoszenie światu radosnej wieści, jest ustalenie budżetu na organizację przyjęcia. Mając  mniej więcej ustaloną wysokość budżetu można zdecydować jakiego lokalu poszukujemy. Oczywiście obowiązkowa jest wizyta w typowanych domach weselnych, aby poznać dostępne terminy. Co raz częściej czas oczekiwania w lokalach wynosi ponad rok, czasami dwa lata. W takich sytuacjach czas organizacji przyjęcia wydaje się z góry przesądzony. Jednak właściciele obiektów znaleźli rozwiązanie takiej sytuacji, proponując klientom organizację wesela w niedzielę oraz piątki, a także dni powszednie poprzedzające święta. Takie rozwiązanie ma duży plus w postaci obniżenia kosztów, ponieważ często cena wesela w piątek jest niższa niż w sobotę oraz krótszy czas oczekiwania na salę.

 

 Ważna jest też lista gości, ponieważ wielkość planowanego przyjęcia wpływa na czas organizacji. Jeśli planujemy kameralny obiad i chcemy zaprosić jedynie najbliższą rodzinę zdążymy to zrobić w czasie nie dłuższym niż pół roku. Jeśli jednak planujemy wesele na 250 osób to pół roku należy pomnożyć razy trzy. Bez względu na to jak dużą planujemy imprezę, należy pamiętać o tym, że w dobrym tonie leży zaproszenie gości nie później niż miesiąc przed uroczystością. Oczywiście warto zrobić to dużo wcześniej, tak by 2-3 tygodnie przed weselem otrzymać odpowiedź zwrotną o obecności gości na przyjęciu.

W przypadku ślubu kościelnego, należy wziąć pod uwagę obowiązek odbycia kursu przedmałżeńskiego. Zazwyczaj nauki składają się z 10 spotkań trwający od 1 do 3 miesięcy. W ramach kursu przedmałżeńskiego należy odbyć wizytę w poradni rodzinnej oraz uwzględnić zapowiedzi przedślubne. Jeśli chodzi o dostępność terminów w kościele jest o wiele łatwiej niż w przypadku domów weselnych oraz urzędów stanu cywilnego. Jednakże, aby z wszystkim na spokojnie zdążyć należy uwzględnić jakieś pół roku na załatwienie wszystkich powyższych spraw.

Kolejnym czynnikiem wpływającym na datę wesela i czas przygotowań jest dostępność terminu u zespołu/ dj’a. Czasami zdarza się, że państwo młodzi rezerwują datę w lokalu, po czym okazuje się, że na przykład zespół, na którym im zależy ma termin sprzedany.  W takiej sytuacji narzeczeni często decydują się na zmianę terminu na taki, który będzie dogodny zarówno dla nich, jaki dla muzyków oraz będzie dostępny w lokalu. Nie można pominąć również rezerwacji terminu u fotografa/kamerzysty.  Czas oczekiwania na dobrego fotografa to plus minus rok. Należy pamiętać, że rynek usług weselnych jest długi i szeroki, zatem z pewnością można znaleźć kogoś z terminami dostępnymi za kilka miesięcy, a nawet tygodni.

Pozostałe czynniki i sprawy organizacyjne są szalenie indywidualne. W dzisiejszych czasach sklepy internetowe oferują nam tysiące pięknych wzorów zaproszeń, na których wydruk musimy poczekać zaledwie kilka dni. Możemy też zlecić indywidualny projekt grafikowi, następnie drukarni, a na koniec sami możemy doklejać elementy ozdobne i przewiązywać wstążkami, wówczas na zaproszenia poczekamy od 3 do 5 miesięcy. Jeśli chodzi o suknię ślubną to możemy zamówić w salonie gotową suknie, na którą należy poczekać około 3 miesiące. Możemy też uszyć suknię według własnego projektu, co znaczenie wydłuży czas oczekiwania. Niektóre kobiety decydują się na zakup gotowej sukni ślubnej przez Internet, w sklepie stacjonarnym lub używanej, na taką suknię trzeba poczekać kilka dni. Analogicznie wygląda kwestia ubioru pana młodego. Te same zasady dotyczą dekoracji i obrączek oraz fryzjerów i makijażystek.

Jak widać cała ta organizacja wesela to sprawa bardzo indywidualna, na która składa się splot bardzo wielu czynników. Głowinie zależy od tego ile czasu chcecie i możecie przeznaczyć na przygotowania do ślubu. Jedyną, a zarazem najlepszą radą, jaką możemy Wam dać na ten czas jest to słynne spokojnie, spokojnie. Naprawdę, nic nie jest lepsze niż spokój na ten czas wyborów i decyzji, dzięki niemu pozostaną Wam piękne wspomnienia i satysfakcja, że nie daliście się stresowi, presji czasu i otoczenia. Nie spinajcie się o bzdury, one i tak nie będą miały znaczenia po ślubie.Bądźcie zatem spokojni i szczęśliwi.

Fotografie: The Snap Shots, Bogdan Kalisz, Art Wedding

unia europejska kraina wokol lublina leader leader

„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”

Operacja pn. „EVENTO – obsługa muzyczna imprez Mateusz Wróblewski” mająca na celu „rozwój gospodarczy obszaru, w tym z uwzględnieniem ochrony środowiska, przeciwdziałania zmianom klimnatu oraz innowacyjności poprzez utworzenie działalności gospodarczej pod nazwą EVENTO – obsługa muzyczna imprez Mateusz Wróblewski”

współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach działania „Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER”

Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020