Zespół czy Dj? Kto poprowadzi wesele lepiej?

Powszechnie uważa się, że większość przedślubnych decyzji jest dość trudna i budzi sporo sprzeczności. Trudno nie zgodzić się z tą teorią, ponieważ w zależności od tego ile osób zaangażowanych będzie w organizację wesela może pojawić się też tyle odmiennych zdań, dosłownie na każdy temat. Podobnie jest w przypadku decyzji o tym, kto ma zatroszczyć się o oprawę muzyczno – rozrywkową przyjęcia, czy będzie to dj czy zespół.

Przygotowując się do napisania tego artykułu postanowiłam zasięgnąć opinii na forach internetowych, aby poznać argumenty inne niż te, które usłyszałam już na żywo. Niczym nie różniły się one od tych zasłyszanych wśród znajomych, rodziny oraz klientów. Zwolennicy zespołów najczęściej mówią o muzyce na żywo, która daje zupełnie inny klimat niż ta puszczona z komputera. Podkreślają też rolę kontaktu zespołu z gośćmi, prowadzenia biesiady, zabaw, grania na prawdziwych instrumentach oraz tradycji.  Wielokrotnie zdarza się też, że państwo młodzi mówią kategoryczne nie zespołom. Nie, ponieważ mają okrojony repertuar, robią długie przerwy w graniu, a po północy są już lekko wstawieni i przyjęcie traci na jakości.

W rzeczywistości zespół może składać się z profesjonalnych muzyków, którzy grają muzykę na żywo, na prawdziwych instrumentach, mają bardzo szeroki repertuar i  świetny kontakt z gośćmi. Mogą doskonale poprowadzić biesiadę oraz wszelkiego rodzaju zabawy weselne, nie robiąc długich przerw. Po takim weselu możecie nawet stwierdzić, że zespół zagrał utwory lepiej niż brzmią oryginały i przez całe życie wspominać te niesamowite chwile. Za takie chwile przyjdzie nam zapłacić około 12 tysięcy.

Na rynku są też zespoły, które tylko dogrywają muzykę do gotowych podkładów – robi tak większość zespołów i dla klientów nie ma to większego znaczenia, ponieważ nie jest to raczej słyszalne i nie wpływa na jakość zabawy. Z pewnością mają okrojony repertuar, ponieważ nikt nie jest w stanie zagrać wszystkiego (nawet te zespoły opisane wyżej), mają też pozytywne nastawienie i również doskonale współgrają z gośćmi. Może zdarzyć się tak, że robią nieco dłuższe przerwy na regenerację, czasami współpracują z dj’em, który w czasie tej regeneracji troszczy się o muzykę i dobry nastrój gości. Jeśli jednak nie współpracują z dj’em zazwyczaj włączają w przerwach miłe dla ucha, relaksujące, niekoniecznie taneczne utwory. Koszt zabawy z takim zespołem wynosi około 7 – 8 tysięcy.

Zdarzają się też zespoły, które powinny realizować swoje powołania w innej branży. Czasami dogrywają utwory, czasami posiłkują się playbackiem, co niekoniecznie jest w porządku wobec klientów, ale niestety ma miejsce. Lubią raczyć się alkoholem, nierzadko czując się na weselu jak proszeni goście, a nie pracownicy w godzinach pracy. Zaś oferowane przez owe zespoły zabawy budzą niesmak i zażenowanie. Za zabawę z takim zespołem należy zapłacić około 3 tysiące.

Podobnie rzecz ma się w przypadku dj’ów. Otóż dobry dj jest poniekąd gwiazdą wesela, no może gwiazdeczką by nie przyćmić blasku państwa młodych, gdyż to oni świecą najjaśniej podczas ich uroczystości. Dobry Dj dba o to by w pełni wydobyć ten blask, otoczyć Młodych oraz ich gości mgłą cudownej atmosfery oraz wzruszających momentów. W dzisiejszych czasach dj na weselu to nie jest osoba, która ma grać. To osoba, która jest wodzirejem, animatorem, towarzyszem tej wyjątkowej zabawy. Owszem dj puszcza muzykę, a dobry dj ma bardzo szeroki repertuar i dopasowuje go do gustów państwa młodych i gości. Emituje utwory w oryginale, więc nie ma mowy o fałszu czy pomyłce w ulubionej piosence panny młodej.  Posiada nowoczesne nagłośnienie i oświetlenie. Jednakże trzeba zaznaczyć, że dobry dj tak jak dobry zespół daje coś więcej niż muzykę, daje zabawy, układy taneczne, może poprowadzić biesiadę, oczepiny i wszystko, czego życzy sobie młoda para. Daje niesamowite wspomnienia, które zostają z Wami na całe życie. Bywają też dj’e nieco tańsi, równie charyzmatyczni i potrafiący wyciągnąć z za stołów najbardziej oporne osoby. Tu koszt uzależniony jest od ilości oferowanych usług, możliwości sprzętowych oraz konkurencyjności rynku.  Cena takiej imprezy oscyluje w granicach 3 – 5 tysięcy.

Można też znaleźć dj’a, który dopiero pojawił się w branży lub pomylił branże analogicznie, jak w przypadku zespołów weselnych. Przyjeżdża na wesele za pięć, nie do końca czuje podniosły klimat uroczystości, ale chce przeprowadzić gości przez tę noc hucznie i wesoło. Ma jeden scenariusz na każdą okoliczność, bez względu na to, co się państwu młodym podoba a czego woleli by unikać. Wizualnie stanowisko pracy takiego dj’a również może pozostawiać wiele do życzenia, a jego repertuar zamyka się w kilkudziesięciu utworach. Koszt takie usługi wynosi około tysiąca złotych.

Oczywiście, każda z opisach opcji znajdzie klientów, ponieważ różne są potrzeby, oczekiwania i budżety. Oczywiście, po raz kolejny zdarzają się też wyjątki od opisanych wariantów, może zadziać się tak, że dj, któremu zapłacimy za wesele tysiąc złotych poprowadzi nam imprezę tak nieziemsko, że jeszcze tydzień po będziemy lewitować. Możliwa jest też sytuacja, że zespół zgarnie za przyjęcie 12 tysięcy, a ciocia Marysia i wujek Zbyszek nie przetańczą ani jednego utworu i wrócą do domu rozczarowani. Prawda jest taka, że po weselu, patrząc na zdjęcia bawiących się gości, wirujących w tańcu nie jesteśmy w stanie powiedzieć (jeśli nie byliśmy na tym weselu) czy grał zespół czy dj. Ważne są tylko emocje widoczne na twarzach małżonków i ich gości mówiące o tym, jak pięknie jest celebrować ten jedyny, niepowtarzalny dzień.

Choć dj prowadzący wesele jest coraz częściej widziany na polskich imprezach, wśród wielu osób ten widok nadal budzi zdziwienie, a czasami nawet niesmak. Dzieje się tak głównie dlatego, że ludzie nie byli nigdy na weselu z dj’em. Podsumowując, muszę wspomnieć, że Evento, początkowo było niemalże dj’em z ostatniego punktu. Jednak dzięki pasji i miłości do tego, co robimy pięknie się rozwinęło i mamy nadzieję, że nie przestanie się rozwijać.  Bardzo często po weselu Państwo młodzi, rodzice i goście dziękują nam, za wspaniałą oprawę, animację, atmosferę, wspólnie spędzony czas mówiąc, że bardzo się bali jak to będzie bo bywali tylko na weselach, gdzie grał zespół i są bardzo pozytywnie zaskoczeni. Po tych wszystkich podziękowaniach i słowach wzruszenia trochę się zawstydzamy, a później odbieramy telefony od krewnych i znajomych, którzy również chcą abyśmy towarzyszyli im w tym cudownym dniu, i to jest to dla nas najwspanialsza nagroda za naszą pracę.

Kochani, bez względu na to, kto zagra na Waszym weselu – niech to będzie najpiękniejszy dzień w Waszym życiu!

Fotografie: Maciej Repecki, Bogdan Kalisz, Artur Mulak.

unia europejska kraina wokol lublina leader leader

„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”

Operacja pn. „EVENTO – obsługa muzyczna imprez Mateusz Wróblewski” mająca na celu „rozwój gospodarczy obszaru, w tym z uwzględnieniem ochrony środowiska, przeciwdziałania zmianom klimnatu oraz innowacyjności poprzez utworzenie działalności gospodarczej pod nazwą EVENTO – obsługa muzyczna imprez Mateusz Wróblewski”

współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach działania „Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER”

Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020